براکت دیمون چیست؟

مهر ۲۷, ۱۳۹۶ 0
Demon-Orthodontics.jpg

براکت دیمون نوعی وسیله ارتودنسی است که همانند براکت فلزی معمولی استفاده می‌شود با این تفاوت که یک مکانیسم لغزشی دارد که سیم را به براکت متصل می‌کند تا با حرکت دندانها خود به صورت طبیعی حرکت کرده و تنظیم شود. این ویژگی باعث می‌شود براکت دیمون راحت‌تر باشد و ظاهر بهتری داشته باشد و بهترین نتیجه را در کوتاه ترین زمان بدهد.

در این براکت ها از روش متفاوتی برای حرکت دادن دندان استفاده می‌شود. این براکت ها به یک سیم متصل می‌شوند که نگینهای براکت را بدون اعمال فشار اضافی به هم متصل می‌کند و به مرور زمان تنگ‌تر شده و به تدریج دندانها را حرکت می‌دهد. در این براکت نیروی کمتری نسبت به براکت معمولی اعمال می‌شود.

مزایای براکت دیمون

  • زیبایی بیشتر – نگینهای براکت دیمون به خاطر شفاف بودن زیبایی بیشتری نسبت به براکت های فلزی دارد.
  • کوتاه‌تر شدن زمان درمان – با توجه به مطالعات بیمارانی که از براکت دیمون استفاده می‌کنند طول دوره درمان شان هفت ماه کوتاه‌تر از براکت‌های معمولی است.
  • نیاز کمتر به مراجعه – تحقیقات نشان داده است بیمارانی که براکت دیمون استفاده میکنند، تقریباً نصف سایر بیماران نیاز به مراجعه و تنظیم وسیله ارتودنسی دارند.
  • فشار کمتر به دندان‌ها – این ویژگی باعث می‌شود درد کمتری تجربه شود. به‌طور کلی براکت دیمون 60 درصد درد و ناراحتی کمتری نسبت به سایر براکتها ایجاد میکند.
  • اصطحکاک کمتر – به علت عدم استفاده از حلقه کشی (الاستیک) در براکت، اصطحکاک کمتری ایجاد شده در نتیجه فرسایش و تخریب دندان کاهش می‌یابد.
  • در این سیستم براکت ، جای کمتری برای تجمع باکتری‌ها و پلاک وجود دارد.

مطالعات نشان داده اند که براکت دیمون در اصلاح نا مرتبی و بهم ریختگی شدید دندانها موثرتر بوده و استفاده از آن برای بیمار راحت تر است و میزان بازگشت حرکت دندانها نیز کمتر می باشد.

هزینه براکت دیمون به شدت اصلاح مورد نیاز بستگی دارد.

معایب براکت دیمون

براکت دیمون نیز بی نقص نیست. معایب براکت دیمون به صورت زیر است:

  • این سیستم ارتودنسی یک سیم فلزی دارد که قابل مشاهده است بنابراین همچنان ظاهر فلزی و سیم کشی دندانها پا بر جاست. با این حال به علت شفاف بودن نگینهای براکت ظاهر آن بسیار بهتر و نامحسوس تر از براکتهای فلزی است.
  • همانند براکتهای دیگر چند روز اول ممکن است بافتهای دهان را تحریک کند اما خیلی زود به آن عادت میکنید.
  • قیمت براکت دیمون بیشتر از براکت فلزی است.

سایر وسیله های ارتودنسی شفاف مانند الاینرهای شفاف (اینویزالاین) نیز میتوانند بدون ایجاد ظاهر فلزی دندانها را صاف و مرتب کنند اما این گزینه برای همه افراد مناسب نیست و تنها در موارد اصلاحات جزئی کارایی دارد.

براکت دیمون
براکت دیمون

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *