مشکلات دندانی

ديپ بايت

بهم ريختگی دندانها و رويهم قرارگيری نامناسب دندانهای بالا و پايين که اصطلاحا مال اکلوژن گفته می شود معمولا دلايل ژنتيکی و وراثتی دارند ، البته دلایل محیطی نظیر مکیدن انگشت شست، تنفس دهانی، از دست دادن زودهنگام دندانهای شیری به دلیل بهداشت ضعیف، ضربه و یا تغذیه ناصحیح می توانند نقش داشته باشند.
اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم


در حالت نرمال بايد دندانهای جلو  بالا حدود 2-3 ميلی متر از دندانهای پايين  را از نظر عمودی بپوشاند .ديپ بايت در واقع همپوشانی زياد دندانهای جلويی از نظر عمودی است يعنی دندانهای پايين از روبه رو کمتر از حد طبيعی ديده می شود . دليل ديپ بايت می تواند بخاطر اشکال در تکامل فکين و يا رويش نامتناسب دندانهای جلو و عقب باشد.
در صورت عدم درمان اين مشکل عوارضی همچون آسيب به لثه جلو دندانهای پايين( به دليل تماس با لبه دندانهای بالا) يا اسيب به کام (در اثر لبه دندانهای پايين )،سايش زودهنگام دندانها و يا مشکل مفصل فکی و نداشتن لبخند زيبا می تواند ايجاد شود.
از آنجاييکه معمولا اين ناهنجاری به دليل درجاتی از مشکل فکی است درمان زود هنگام آن (قبل بلوغ ) اهميت بالايی دارد و در سنين بالا در موارد متوسط تا شديد اکثرا به جراحی فک هم نياز خواهند داشت.

اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم.

امکان اصلاح مشکلات و بهم ريختگی های دندانی و به دست آوردن جفت شدن صحيح دندانها در صورتی که مشکل فکی وجود نداشته باشد در هر سنی وجود دارد ، البته در صورت وجود مشکل فکی در صورت مراجعه بيمار در سن مناسب (قبل بلوغ) ابتدا بايد درمان اصلاح نقايص فکی با پلاکهای متحرک انجام شود و سپس با درمان ارتودنسی ثابت دندانها صاف شوند و در صورت مراجعه در سن بالا  باز هم امکان صاف کردن دندانها وجود دارد وبا جراحی فک و قرار گرفتن آنها در موقعيت صحيح ، جفت شدن ايده ال دندانهای بالا و پايين به دست می آيد و اگر بيمار تمايلی به جراحی فک هم نداشته باشد دندانها صاف می شوند اما به طريقه صحيح روی هم جفت نخواهند شد ( اصطلاحا اکلوژن مناسب نخواهند داشت )