دیپ بایت

دیپ بایت

بهم ریختگی دندانها و رویهم قرارگیری نامناسب دندانهای بالا و پایین که اصطلاحا مال اکلوژن گفته می شود معمولا دلایل ژنتیکی و وراثتی دارند ، البته دلایل محیطی نظیر مکیدن انگشت شست، تنفس دهانی، از دست دادن زودهنگام دندانهای شیری به دلیل بهداشت ضعیف، ضربه و یا تغذیه ناصحیح می توانند نقش داشته باشند.
اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم .

در حالت نرمال باید دندانهای جلو  بالا حدود ۲-۳ میلی متر از دندانهای پایین  را از نظر عمودی بپوشاند .دیپ بایت در واقع همپوشانی زیاد دندانهای جلویی از نظر عمودی است یعنی دندانهای پایین از روبه رو کمتر از حد طبیعی دیده می شود . دلیل دیپ بایت می تواند بخاطر اشکال در تکامل فکین و یا رویش نامتناسب دندانهای جلو و عقب باشد.
در صورت عدم درمان این مشکل عوارضی همچون آسیب به لثه جلو دندانهای پایین( به دلیل تماس با لبه دندانهای بالا) یا اسیب به کام (در اثر لبه دندانهای پایین )،سایش زودهنگام دندانها و یا مشکل مفصل فکی و نداشتن لبخند زیبا می تواند ایجاد شود.
از آنجاییکه معمولا این ناهنجاری به دلیل درجاتی از مشکل فکی است درمان زود هنگام آن (قبل بلوغ ) اهمیت بالایی دارد و در سنین بالا در موارد متوسط تا شدید اکثرا به جراحی فک هم نیاز خواهند داشت.

اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم.

امکان اصلاح مشکلات و بهم ریختگی های دندانی و به دست آوردن جفت شدن صحیح دندانها در صورتی که مشکل فکی وجود نداشته باشد در هر سنی وجود دارد ، البته در صورت وجود مشکل فکی در صورت مراجعه بیمار در سن مناسب (قبل بلوغ) ابتدا باید درمان اصلاح نقایص فکی با پلاکهای متحرک انجام شود و سپس با درمان ارتودنسی ثابت دندانها صاف شوند و در صورت مراجعه در سن بالا  باز هم امکان صاف کردن دندانها وجود دارد وبا جراحی فک و قرار گرفتن آنها در موقعیت صحیح ، جفت شدن ایده ال دندانهای بالا و پایین به دست می آید و اگر بیمار تمایلی به جراحی فک هم نداشته باشد دندانها صاف می شوند اما به طریقه صحیح روی هم جفت نخواهند شد ( اصطلاحا اکلوژن مناسب نخواهند داشت )