سوالات متداول

ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی به شاخه ای از دندانپزشکی اطلاق می شود که حیطه عملکرد آن، تصحیح مال اکلوژن، و ناهنجاری دندانی فکی است. از اصلی ترین وظایف ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی، تشخیص،  پیشگیری و درمان ناهنجاری¬های دندانی فکی است.

بهترین زمان برای شروع ارتودنسی چه زمانی است ؟

سن مناسب برای درمان ارتودنسی می تواند وابسته  به  نوع ناهنجاری باشد ولیکن لازم است که بیمار۸-۹  سالگی برای ویزیت به متخصص ارتودنسی مراجعه نماید تا در صورت نیاز، درمان شروع گردد.
در صورت مراجعه بیمار در سنین  پایین، درمان بسیار راحت تر و با نتیجه موفق تری به اتمام  می رسد .

تفاوت بین مراجعه به یک مطب ارتودنسی با مراجعه بیمار به یک کلینیک در چیست ؟

به طور معمول ارتودنتیستی که در مطب فعالیت می¬نماید برای مدت طولانی مکان خود را تغییر نمی¬دهد و در صورت تغییر، قابل دسترسی می¬باشد ولیکن ارتودنتیستی که در یک کلینیک مشغول به کار می باشد به دلایل بسیاری ممکن است کلینیک را، در هر زمان ترک نماید در نتیجه درمان بیمار به متخصص دیگری در همان کلینیک واگذار می¬شود.

در هر بار که متخصص عوض می¬شود، آشنایی با طرح درمان، توسط ارتودنتیست جدید ممکن است باعث طولانی شدن دوره درمانی گردد و در بعضی موارد ممکن است که درمان با موفقیت کامل به اتمام نرسد .

دستگاه ارتودنسی چیست و چطور کار می کند ؟

دستگاه های ارتودنسی به دو گروه تقسیم می شود :

  • دستگاه متحرک
  • دستگاه ثابت

دستگاه متحرک، دستگاهی است که بیمار می تواند به تنهایی بدون نیاز به متخصصارتودنسی، از دهان خویش خارج نماید و دوباره آن را در دهان قرار دهد.
دستگاه ثابت، دستگاهی است که بیمار نمی¬تواند آن را، به تنهایی داخل دهان قرار بدهد بلکه حتما بایستی توسط  متخصص ارتودنسی در دهان بیمار قرار داده شود.
بسته به نوع ناهنجاری، دستگاه¬های ارتودنسی می تواند متحرک یا ثابت باشد.

آیا برای شروع درمان ، دیر شده است ؟

دستگاه های ارتودنسی فقط برای کودکان نمی باشد، بلکه در هر سنی، می توان از آنها به شرطی که سلامت لثه، دندان ها وجود داشته باشد، استفاده گردد.

درمان ارتودنسی چه مدت طول خواهد کشید ؟

طول درمان بسته به نوع و شدت ناهنجاری دندانی فکی، سن مراجعه بیمار و همکاری بیمار متفاوت می باشد ولیکن به طور میانگین طول درمان ارتودنسی در حدود ۲ سال می باشد و به طور متوسط بیماران هر ۴ تا ۶ هفته یکبار معاینه می شوند.

آیا ارتودنسی دردناک است ؟

در طول هفته اول پس از گذاشتن سیم ها، بیمار ممکن است قدری احساس درد و ناراحتی داشته باشد. پس از گذشت چند روز، درد وناراحتی خود بخود برطرف می¬شود. در صورتی که دستگاه¬های ارتودنسی لثه و گونه را ملتهب نماید. دکتر موم مخصوص دندانپزشکی را، جهت رفع مشکل فوق در اختیار شما قرار می دهد.
در بعضی مواقع به علت ناراحتی و درد، بیمار می¬تواند از مسکن ساده مثل استامینوفن استفاده نماید.

در طول درمان چه نوع غذاهایی را میتوان مصرف کرد ؟

درتمام توضیحات مورد نیاز در ارتباط با نوع مواد غذایی مصرفی در طول درمان را در بخش رژیم غذایی سایت ما که زیر مجموعه مخصوص بیماران می باشد ملاحظه فرمایید، که مختصرا شامل موارد ذیل می باشد:

از شکلات کش دار، گز، سوهان، ته دیگ، نان ساندویچی استفاده نفرمائید.
غذا و میوه را به قطعات کوچک قسمت کرده و آنها را، روی دندان های عقب قرار دهید.
از گاز زدن غذا و میوه، پیتزا، ساندویچ، نان خشک یا تست شده، سیب، خیار، بلال، توسط دندان های جلو و پائین خودداری فرمائید.
ابتدا هسته میوه¬های هسته دار مثل ( هلو، آلوزرد، گوجه سبز، خرما، زیتون ) را درآورده سپس خود میوه را به قطعات کوچک قسمت کرده، و از دندان¬های عقب برای جویدن استفاده فرمائید.
برای استفاده از آجیل ( پسته، بادام، فندق، گردو و تخمه ) پوست آنها را خارج کرده و مغز آن را روی دندان¬های عقب قرار دهید.
دقت کنید تا در داخل غذا، ریگ، استخوان جوجه  یا  مرغ، نان خشک یا گوشت سفت نباشد.
از قرار دادن مداد ، خودکار و اسباب بازی به داخل دهان خودداری فرمائید .

بهداشت دهان درهنگام درمان ارتودنسی چگونه باید رعایت گردد ؟

  • پس از هر وعده غذا به صورت مرتب و هر بار حداقل پنج دقیقه مسواک کنید.
  • مسواکی که استفاده می کنید زبر نباشد.
  • مسواک در فک بالا از بالای لثه به طرف پائین و در فک پائین به طرف بالا کشیده شود. سطوح جونده و پشت دندان ها را فراموش نفرمائید.
  • دقت نمائید که روی تک تک دندان¬ها و فواصل بین آنها و روی وسائل ارتودنسیمسواک شود.
  • قرقره با آب نمک برای شستشوی دهان و ماساژ لثه ها مفید است.

منظور از وقت اورژانس چیست ؟

اگر دستگاه های ثابت و متحرک ارتودنسیبه هر دلیلی بشکند و یا هر گونه مشکلی برای آنها ایجاد شود بیمار می بایست با تماس تلفنی وقت اورژانس گرفته و فوراً مراجعه نماید.

آیا می توان ورزش کرد ؟

بلی، ما برای همه نوع ورزشی، استفاده از Mouth guard را  توصیه می نمائیم.البته اکیدا توصیه می شود در صورت امکان ورزشهای رزمی یا ورزشهایی که امکان ضربه به صورت در انها وجود دارد اجتناب شود.

هزینه درمان چقدر است ؟

هزینه کلی درمان ارتودنسیبسته به نوع ناهنجاری، پیچیدگی درمان، طول درمان، سن بیمار و براساس نوع وسایل استفاده شده، متفاوت خواهد بود. در اولین ویزیت که رایگان است، هزینه درمان، و طول مدت درمان به اطلاع بیمار خواهد رسید و بر نوع پرداخت توافق خواهد شد.

آیا نیاز به کشیدن دندان وجود دارد ؟

گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندان¬ها، و یا شلوغی دندان¬ها یا رفع عدم هماهنگی خفیف تا متوسط فکین نیاز به کشیدن دندان است.