مخصوص بیماران

شروع درمان

ضمن عرض تبريک به شما که درمان ارتودنسی خود را آغاز کرده ايد خواهشمند است حتما توصيه های مندرج در اين راهنما را مطالعه نموده و اجرا نماييد . در غير اينصورت شما مسئول عواقب و مشکلات پيش آمده خواهيد بود.


نکات کلی در ارتودنسی های متحرک :

1.هدف اين مرحله از درمان اصلاح  اندازه و روابط  فکی است که با پلاکهای متحرک انجام می شود.اين امر بسيار مهم است زيرا اين مرحله از درمان بايد پيش از بلوغ انجام شود.زمان استفاده از اين پلاک حدود 6 ماه بوده ودر مرحله بعد با توجه به روند رشدی فرزند شما، همکاری او در استفاده از پلاک و پاسخ بدن به آن ممکن است نياز به پلاکهای ديگری باشد يا همين پلاک را شبها استفاده کند.از آنجا که ما بايد با رشد فرزند شما درمان را ادامه دهيم ، روند درمان زمانبر بوده و در صورت قطع درمان نتايج به دست آمده برگشت خواهد کرد. با اين پلاکها مقداری حرکات دندانی و منظم شدن آنها نيز انجام می شود ولی رديف شدن کامل و ايده ال دندانها مستلزم درمان ارتودنسی ثابت است که بايد بعد از رويش تمام دندانهای دائمی انجام شود و محدوديت سنی ندارد.

2.پلاک متحرک بايد در تمام ساعات شبانه روز ( خواب وبيداری ، در منزل و خارج از منزل) به غير از مواقع غذا خوردن استفاده شود. نوشيدن مايعات با پلاک منعی ندارد اما هنگام خوردن غذا و ميوه بايد از دهان خارج شود . البته توجه به اين نکته مهم است که نبايد دائم پلاک از دهان خارج شود ( حداکثر برای سه وعده اصلی غذايی و دو ميان وعده ) ؛ در غير اينصورت کارايی پلاک مختل خواهد شد.(استفاده از پلاک در فعاليتهای ورزشی مانعی ندارد.)

3.در زمان خارج کردن پلاک از دهان آنرا حتما در جای پلاک مخصوص آن قرار دهيد و از گذاشتن آن در دستمال وغيره خودداری کنيد .

4.بعد از هر وعده غذايی و مسواک زدن دندانها بايد پلاک را نيز با مسواک و خمير دندان تميز کنيد.بهتر است که مسواکی مجزا را برای نظافت پلاک اختصاص دهيد.

5.در صورتيکه پلاک شما پيچ دارد بايد طبق دستور داده شده در زمان مشخص با آچار داده شده ، پيچ آنرا سفت کنيد ؛ بدين صورت که آچار را در سوراخی که در راستای انتهای پيکان نمايش داده شده قرار دارد وارد کرده و به سمت نوک پيکان تا انتها يک دور پيچانده شود.هرگز پيچ را بيش از مقدار گفته شده حرکت ندهيد و در صورتيکه سفت کردن پيچ را در زمان مقرر فراموش کرديد ، در اولين فرصت اينکار را انجام داده و فواصل سفت کردن بعدی را مطابق زمان جديد تنظيم کنيد.در زمان سفت کردن پيچ مقداری درد حس می شود که طبيعی بوده و مقداری لق شدن دندانهای دائمی نيز ممکن است حس شود که آنهم طی درمان عادی بوده و در آينده دندانها کاملا سفت میشوند.

6.سفت کردن پيچ باعث جدا شدن دو نيمه پلاک و بزرگتر شدن آن می شود که در نتيجه فک بيمار نيز بزرگتر می گردد و شياری که در ميان پلاک وجود دارد بيشتر میشود .

7.هر بار که پلاک را در دهان قرار می دهيد بايد کاملا فشار داده شود تا در جای صحيح خود ،در تماس نزديک با مخاط دهان قرار گيرد در غير اينصورت عملکرد صحيح نخواهد داشت و ممکن است بعد مدتی ديگر پلاک اصلا در دهان قرار نگيرد.

8.در بين جلسات ويزيت شما به دليل اينکه پلاک بارها از دهان خارج می شود مقداری پلاک شل می شود که در جلسات معاينه که 4-6 هفته يکبار است مجددا تنظيم و سفت میشود.

9.در صورتيکه به هر دليلی پلاک شما سر جای خود قرار نمی گیرد در اولين فرصت با مطب تماس بگيريد .

10.وسایل خارج دهانی مانند نوارهای پشت گردن و یا روی سر را می توان با اب سرد و صابون مایع شستشو داد.برای تمیز نمودن قسمتهای نازک از پارچه مرطوب همراه با کف صابون استفاده نمایید

11.وسايل خارج دهانی بايد 14 -16 ساعت در شبانه روز استفاده شود بنابراين در فعاليتهای ورزشی يا در مدرسه می توان از آنها استفاده نکرد.


نکات کلی در ارتودنسی های ثابت :

1.نگينهای قرار داده شده روی دندانهای شما براکت نام دارد.اين براکتها تا پايان درمان روی دندانهای شما باقی می ماند و به هيچ عنوان امکان برداشتن  انها وجود ندارد.از ميان براکتها سيمی عبور داده می شود که در جلسات معاينه تعويض می شود و به مرور قويتر می شوند. سيم با کمک کشهای ظريفی در داخل براکت تثبيت می شود که هر جلسه عوض شده و می توانند به خواست بيمار رنگی باشند.

2.در 10-7 روز ابتدايی مخاط داخلی لبها و گونه ها که در تماس با براکتها قرار دارند ممکن است مقداری آزرده شده و گاهی حتی زخمی نيز شوند که برای جلوگيری از اين رخداد و يا بهبود آن بايد طی 10 روز اول با اب نمک رقيق قرقره کرد و با انگشت دست مخاط لب و گونه را ماساژ داد تا تطابق لازمه به وجود آيد . البته در اين دوره امکان استفاده از مومهای ارتودنسی وجود دارند که شبيه آدامس بوده وتکه های کوچک آن  روی براکتها چسبانده می شود ؛ ولی تحمل سختی 10 روزه (استفاده از آب نمک و ماساژ) بهتر از وابسته شدن به اين مومها در کل طول درمان (24-18 ماه )است.

3.از مومهای ارتودنسی در مواقعی که مشکل خاصی مثل شکستن براکت يا تيزی سيمها ايجاد میشود ، استفاده کنيد.بدين صورت که تکه ايی کوچک از آنها کنده شده و بر روی ناحيه مورد نظر قرار داده می شود و هر گاه افتاد دوباره تکه ايی ديگر قرار داده و در اولين فرصت با مطب تماس بگيريد.

4.در طی درمان ارتودنسی چون دندانها در استخوان فک حرکت می کنند ، مقداری لق می شوند که کاملا طبيعی بوده و در پايان درمان کاملا سفت می شوند.

5.درد دندان پس از قرار دادن براکت ها و پس از هر جلسه فعال سازی دستگاه ،نرمال بوده و پس از چند روز برطرف می گردددر صورت وجود درد غير قابل تحمل می توان از ضددرد هایی نظیر استامینوفن استفاده نمود ولی بهتر است تا حد امکان از آنها اجتناب شود.

6.در کل طول درمان ( 24-18 ماه ) نبايد غذاهايي با قوام سفت و سخت خورده شود.در غير اينصورت براکتها برای جلوگيری از شکستن مينای دندان ،از دندان جدا می شوند ( اصطلاحا گفنه می شود براکت می شکند که منظور همين جدا شدن از دندان است ) که مستلزم چسباندن دوباره براکتی جديد می باشد (با هزينه اضافی) و در روند درمان نيزتوقفی ايجاد می شود که بعضا تا چند ماه کار را به تاخيرمی اندازد و باعث آزردگی مخاط دهان میشود و در صورت تکرار برای مينای دندان نيز مضر خواهد بود .البته براکتها نيز محکم بوده و به راحتی با غذاهای معمول کنده نمی شوند.

مواردی که لازم است از انها دوری کنید عبارتند از:
جويدن یخ،تکه های برشته نان و پیتزا، آبنبات ، بلال،زيتون
غذاهای چسبناک مانند گزو سوهان
انواع میوه های هسته دار-  جهت خوردن میوه های هسته دار نظیر گیلاس و هلو و گوجه سبز ابتدا هسته آنرا خارج نموده ، به تکه های کوچک تقسيم کرده و سپس میل نمایید. در مورد سيب و هويج نيزبايد ابتدا به تکه های کوچک بريده شده و با دندانهای عقب جويده می شود.( نبايد گاززدن با دندانهای جلو انجام شود که اين مورد حتی الامکان با يد در مورد ساندويچ هم مد نظر باشد.)
خشکبارمثل پسته و فندق  که درصورت تمایل می توانید پس از خرد یا آسیاب نمودن ،آنها را مصرف نمائید

7.مورد آخر که اهميت بسياری دارد رعايت مناسب بهداشت دهان و دندانها می باشد. برای تميز کردن دندانهايی که براکت دارد می توان از مسواکهای معمول استفاده کرد و يا ترجيحا از مسواکهای مخصوص ارتودنسی( که موهای آن در قسمت ميانی کوتاهتر است ) سود برد .مساله مهم استفاده از مسواکهای بين دندانی است که بسيار اهميت دارد .استفاده از دهانشويه های مخصوص و آب نمک  نيز بسيار مفيد است و در صورت استفاده از نخ دندان ( که البته وقت گير است ) بسيار مثمر ثمر خواهد بود، هر چند اهميت آن از موارد ديگر کمتر است.البته با رعابت مناسب بهداشت نيز گاهی مقداری دندانها مخصوصا در نواحی که براکت وجود دارد ، زرد می شوند که در صورت رعايت مناسب بهداشت ، بعد درمان و برداشتن براکتها با تميز کردن دندانها کاملا رفع میشود.

8.برای بررسی سلامت دندانها و لثه در طی درمان ارتودنسی و پيشگيری ازبروز پوسيدگی و مشکلات لثه ، حتما بايد هر سه ماه يکبار توسط دندانپزشک خانوادگی خود يا متخصص ترميمی و متخصص لثه ويزيت شويد. متخصص ارتودنسی شما تنها درمان ارتودنسیتان را انجام می دهد و درمانهای ديگر مثل کشيدن يا پر کردن دندانها مستلزم مراجعه به متخصص مربوطه و پرداخت هزينه های آن می باشد.