مشکلات دندانی

کراس بايت عقبی

بهم ريختگی دندانها و رويهم قرارگيری نامناسب دندانهای بالا و پايين که اصطلاحا مال اکلوژن گفته می شود معمولا دلايل ژنتيکی و وراثتی دارند ، البته دلایل محیطی نظیر مکیدن انگشت شست، تنفس دهانی، از دست دادن زودهنگام دندانهای شیری به دلیل بهداشت ضعیف، ضربه و یا تغذیه ناصحیح می توانند نقش داشته باشند.
اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم


در حالت نرمال در ناحيه دندانهای کرسی  (عقب) بايد، دندانهای بالا از نظر عرضی بيرونتر از دندانهای پايين باشند يعنی دندانهای بالا ،دندانهای پايين را در بر می گيرند (در واقع قوس دندانی بالا بزرگتر از قوس دندانی پايين است ) . در صورتيکه اين حالت در يک يا دو طرف معکوس گردد یعنی دندانهای پايين بيرونتر از دندانهای بالا قرار گيرد و درواقع قوس دندانی پايين در آن ناحيه بزرگتر گردد اصطلاحا گفته می شود کراس بايت خلفی يا عقبی ايجاد شده است.
اين مشکل می تواند به دليل رشد کم فک بالا از نظر عرضی ، رشد زياد فک پايين از نظر عرضی ( با احتمال کمتر) و يا ناشی از بهم ريختگی دندانی و کمبود فضا برای آنها باشد که باعث بروز اين مشکل میشود.
درمان زود هنگام اين مشکل به ويژه در سنين رشد بسيار مهم است ، زيرا گاهی کودک به دليل تماس نامناسب دندانها فک خود را به يک سمت منحرف می کنند که به مرور باعث اختلال شديد در رشد فک شده و در برخی موارد به دليل رشد نامتقارن امکان دارد در آينده حتی به جراحی فک نياز پيدا شود. همچنين عدم درمان اين مشکل می تواند باعث ساييدگی دندانها،بيماريها و بعضا تحليل لثه، بروز مشکلات مفصل فکی و لبخند نازيبا شود.

اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم.

امکان اصلاح مشکلات و بهم ريختگی های دندانی و به دست آوردن جفت شدن صحيح دندانها در صورتی که مشکل فکی وجود نداشته باشد در هر سنی وجود دارد ، البته در صورت وجود مشکل فکی در صورت مراجعه بيمار در سن مناسب (قبل بلوغ) ابتدا بايد درمان اصلاح نقايص فکی با پلاکهای متحرک انجام شود و سپس با درمان ارتودنسی ثابت دندانها صاف شوند و در صورت مراجعه در سن بالا  باز هم امکان صاف کردن دندانها وجود دارد وبا جراحی فک و قرار گرفتن آنها در موقعيت صحيح ، جفت شدن ايده ال دندانهای بالا و پايين به دست می آيد و اگر بيمار تمايلی به جراحی فک هم نداشته باشد دندانها صاف می شوند اما به طريقه صحيح روی هم جفت نخواهند شد ( اصطلاحا اکلوژن مناسب نخواهند داشت )