کراس بایت عقبی

کراس بایت عقبی

بهم ریختگی دندانها و رویهم قرارگیری نامناسب دندانهای بالا و پایین که اصطلاحا مال اکلوژن گفته می شود معمولا دلایل ژنتیکی و وراثتی دارند ، البته دلایل محیطی نظیر مکیدن انگشت شست، تنفس دهانی، از دست دادن زودهنگام دندانهای شیری به دلیل بهداشت ضعیف، ضربه و یا تغذیه ناصحیح می توانند نقش داشته باشند.
اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم

در حالت نرمال در ناحیه دندانهای کرسی  (عقب) باید، دندانهای بالا از نظر عرضی بیرونتر از دندانهای پایین باشند یعنی دندانهای بالا ،دندانهای پایین را در بر می گیرند (در واقع قوس دندانی بالا بزرگتر از قوس دندانی پایین است ) . در صورتیکه این حالت در یک یا دو طرف معکوس گردد یعنی دندانهای پایین بیرونتر از دندانهای بالا قرار گیرد و درواقع قوس دندانی پایین در آن ناحیه بزرگتر گردد اصطلاحا گفته می شود کراس بایت خلفی یا عقبی ایجاد شده است.
این مشکل می تواند به دلیل رشد کم فک بالا از نظر عرضی ، رشد زیاد فک پایین از نظر عرضی ( با احتمال کمتر) و یا ناشی از بهم ریختگی دندانی و کمبود فضا برای آنها باشد که باعث بروز این مشکل میشود.
درمان زود هنگام این مشکل به ویژه در سنین رشد بسیار مهم است ، زیرا گاهی کودک به دلیل تماس نامناسب دندانها فک خود را به یک سمت منحرف می کنند که به مرور باعث اختلال شدید در رشد فک شده و در برخی موارد به دلیل رشد نامتقارن امکان دارد در آینده حتی به جراحی فک نیاز پیدا شود. همچنین عدم درمان این مشکل می تواند باعث ساییدگی دندانها،بیماریها و بعضا تحلیل لثه، بروز مشکلات مفصل فکی و لبخند نازیبا شود.

اگر چنین حالت هایی در دندانهای شما یا اطرافیان شما به چشم می خورد می توانید جهت درمان و یا طرح هرگونه پرسشی در این رابطه با ما به صورت آنلاین و یا حضوری ارتباط برقرار کنید تا شما را نسبت به تشخیص و طرح درمان صحیح راهنمایی کنیم.

امکان اصلاح مشکلات و بهم ریختگی های دندانی و به دست آوردن جفت شدن صحیح دندانها در صورتی که مشکل فکی وجود نداشته باشد در هر سنی وجود دارد ، البته در صورت وجود مشکل فکی در صورت مراجعه بیمار در سن مناسب (قبل بلوغ) ابتدا باید درمان اصلاح نقایص فکی با پلاکهای متحرک انجام شود و سپس با درمان ارتودنسی ثابت دندانها صاف شوند و در صورت مراجعه در سن بالا  باز هم امکان صاف کردن دندانها وجود دارد وبا جراحی فک و قرار گرفتن آنها در موقعیت صحیح ، جفت شدن ایده ال دندانهای بالا و پایین به دست می آید و اگر بیمار تمایلی به جراحی فک هم نداشته باشد دندانها صاف می شوند اما به طریقه صحیح روی هم جفت نخواهند شد ( اصطلاحا اکلوژن مناسب نخواهند داشت )